PATRONI MEDIALNI

  • Maratończyk
  • maratony polskie
  • ebiegi

 

niepodlegla

 

POBIEGNIJ W HOŁDZIE TYM, CO BOGU DUCHA ODDALI, ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO, A SERCA POLSCE


Monte21

Zapisy
Tablica pamięci żołnierzy

„Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie, za wolność naszą i waszą, my żołnierze polscy oddaliśmy – Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, a serca Polsce”. Pandemia sprawiła, że również i w tym roku nie odbędzie się we Włoszech bieg na Monte Cassino, co wcale nie oznacza, abyśmy swoim wysiłkiem nie oddali hołdu żołnierzom gen. Władysława Andersa, poległym w jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.

Walki polskich żołnierzy o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin, od 12 do 25 maja 1944 roku. W tych dniach można wziąć udział w korespondencyjnym biegu na dystansie 10 km, odpowiadającym długości trasy z miasta Cassino na wierzchołek wzgórza, na którym usytuowany jest Polski Cmentarz Wojenny.

Limit uczestników – 1052 wyznacza liczba grobów, w których pochowano zidentyfikowanych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Przy rejestracji https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6130 należy wybrać nazwisko poległego żołnierza, w intencji którego podejmiemy się uczestnictwa w biegu, a przy okazji co nieco dowiedzieć się o nim.

Może urodził się w twojej miejscowości? Może ma takie samo nazwisko? Może miał tyle lat, ile ty masz dzisiaj?

Sprawdź, zobacz, zainteresuj się bliżej tymi, co poszli za honor się bić. Bo czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew. Po tych makach szedł żołnierz i ginął, lecz od śmierci silniejszy był gniew. Przejdą lata i wieki przeminą, pozostaną ślady dawnych dni, i wszystkie maki na Monte Cassino, czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosły krwi.

Poinformuj o tym koleżanki, kolegów, znajomych. Niech pamięć o poległych wiecznie trwa! Patronem medialnym biegu jest maratonczyk.pl

http://cmpi.fondazionemm2c.org/pl/pochowani-na-monte-cassino/carts/1.html


Cassino

 

 

Medal Biegu Stulecia 2021

BIEG STULECIA2021

Narodowy Bieg Stulecia 2020

koszulka2020